Normal Doğum Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal doğum nasıl yapılır, normal doğum 37 ve 42. Gebelik haftaları arasında kendiliğinden oluşan rahim kasılmalarıyla birlikte bebeğin vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır. Doğumda bebeğin doğmasından sonra en fazla 30 dakika içinde plasenta ve zarları kendiliğinden dışarı atılır. Normal bir doğum için geçecek süre 24 saatten fazla olmaz. Sağlıklı bir doğum kabul edilmesi için, bu eylemin zor olmayan fizyolojik bir olay olarak yaşanması gerekir. Anne adayları normal doğum sürecinde hangi aşamalardan geçeceğini oldukça merak eder. Sizlerle bu aşamaları birlikte değerlendirelim.

Normal doğum aşamaları nelerdir?

Doğum için hastaneye gidiş

Kadının doğum sancılarının başlaması ve suyunun gelmesi doğumun başladığının habercisidir. Artık gebeliğin sonlandırılması için doktorunuzla irtibata geçip, hastaneye gidebilirsiniz. Hastaneye ulaştığınızda doktorunuz tarafından yapılan muayene sonrasında doğumhaneye alınırsınız. Buraya yatışınız yapıldığında doğumunuzun başladığını ya da suni sancı verilerek doğumun başlatılacağı düşünülmelidir. Burada sizinle ilgili bilgiler dosyanıza işlenecek ve doğum için size bir doğum elbisesi giydirilecektir. Üzerinizde bulunan takı, saat gibi eşyalarınızı çıkarmanız gerekecek.

Damar yolunun açılması ve kan alınması

Bu aşamada bir hemşire tarafından damar yolunuz açılır. Buradan alınan kan örneğiyle başlangıç kan değerlerinizi ölçülür. Eğer son hafta içinde kan değerleriniz ölçüldüyse, bu aşamada testler yenilenmez. Bundan sonra doğumunuz oluncaya ve doktorunuz onay verinceye kadar herhangi bir şey yemeyeceksiniz. Buna kesinlikle uymalısınız. Aksi halde yediklerinizin akciğerlerinize gitme olasılığı olacak ve hayati bir risk oluşacaktır.

Vajinal muayene ve NST tetkiki

Gebelerde doğum sancılarının olması, normal doğum yapacaklarına işaret değildir. Bu yüzden doğumun normal yoldan olacağının tespiti gerekmektedir. Bu yüzden düzenli olarak vajinal muayene yapılması gerekir. Doğum ağrılarının geldiğinde ve ağrılardan sonra bu muayeneler yapılır. Bu muayenede anne adayının kendini kasmaması ağrıların azaltılmasına yardımcı olur. Bebeğin kalp atışlarını ve rahmin kasılmasını izleyebilmek için anne adayı NST cihazına bağlanır. Bu bulgular sonucunda doğumun normal olup olmayacağına doktorunuz karar verecektir.

Ultrasonografi ile son tetkiklerin yapılması

Anne karnındaki bebekler çok hızlı kilo almaktadır. Bunun tespit edilmesi doğumun gerçekleşmesi için oldukça önemlidir. Çünkü 4 kg üzeri bebeklerin, özellikle ilk doğumda vajinal yolla doğurtulması çok sakıncalıdır. Bu yüzden doğumu beklerken yapılan ultrason tetkikiyle bebeğin tahmini kilosu belirlenmektedir. Son dönemlerde bebeğin kilosunu tespit etmek oldukça zordur. Ancak yakın bir değer bulunabilir.

Bağırsakların boşaltılması

Anne adaylarının muayeneleri bittikten sonra, doğumhanede lavman yapılarak bağırsakları boşaltılır.

Suni sancı ve uygulanması

Suni sancı uygulaması doğumun süresini kısaltacak bir uygulamadır. Bu uygulama yapılırsa, şiddetli kasılma ve ağrı oluşur. Suni sancı uygulaması her hastaya göre farklı şekillerde uygulanır. Bazı hastalarda doğumu başlatmak için, bazılarında doğuma yardımcı olmak için uygulanabilir. Uygulama dozu çok önemlidir. Bu tamamen tecrübe isteyen bir çalışmadır. Az miktarda verildiğinde işe yaramaz. Rahim ağzının 4 cm'ye kadar açılmasından sonra, arzu edilirse anne adayına epidural anestezi uygulanarak doğumu ağrısız yapmasına olanak sağlanır. Bundan sonraki süreçte rahim ağzının devamlı kontrol edilmesiyle, doğum beklenir.

Su kesesinin açılması

Bebeğin anne karnında yaşadığı su kesesi bazen doğumdan önce, bazen doğum sırasında açılabilir. Bu doğuma yardımcı olan ve sürenin kısalmasını sağlayan bir yoldur. Doğum sırasında açılan su kesesi plastik çubuklar kullanılarak açılır. Bu sırada bebeğin kordonunun rahim ağzından dışarıya çıkması gibi bir olumsuzluk yaşanabilir. Bunun tehlikeli olduğunu belirtelim. Bebeğin kaybedilme olasılığı olduğundan, acil olarak sezaryenle doğuma dönülür.

Doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin doğması

Rahim ağzının tam olarak açılmasından sonra, anne adayına gelen ıkınma hissiyle bebeğin gelişi başlayacaktır. Burada gelen her ağrıyla birlikte derin nefes alarak içinizde tutmalı ve bütün gücünüzle karın kaslarınızı kasarak, bebeği aşağıya doğru itmelisiniz. Bunu yaparken doğum masasının yan taraflarından destek alabilirsiniz. Doğumun uzaması annenin yorulmasına ve ıkınmasının azalmasına neden olur bu durumda bebeğin vakumla alınması gündeme gelebilir. Eğer uzmanlıkla kullanılırsa başarılı olunur. Anne ıkınmayla bebeği dışarıya çıkarırsa, buna gerek kalmaz. Bebeğin başı göründüğünde, bedeni de arkasından kolayca çıkacaktır. Doğumda bebeğin en geniş yeri başıdır. Başın çıkmasından sonra, bebeğin vücudu daha rahat çıkar. Bebeğinizin doğmasından sonra, göbek kordonu kesilir. Daha sonra hazırlanarak annenin yanına verilir. En geç yarım saat içinde bebeğin eşi yani plasenta ve diğer parçalar rahimden dışarıya atılır. Doğumda gerek görülürse ki, genellikle yapılıyor, vajina girişine küçük bir kesi açılabilir. Bu doğum bittikten sonra hemen dikilir. Artık bebeğiniz doğdu, bütün çektiklerinizi bir anda unutuyorsunuz. Şimdi yaşamınızda eşinize ve size eşlik edecek olan bir kişi daha var. İşte doğum böyle bir olay. Herkeste farklı yaşanan, fakat mutlu biten bir eylem.

Normal Doğum Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum Sonrası Kanama

Doğum Sonrası Kanama

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı ile Doğum

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri

Doğumdan Sonra Korunma

Doğumdan Sonra Korunma

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Güncel

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Güncel

Ağrısız Doğum Yapılabilir  mi?

Ağrısız Doğum Yapılabilir mi?

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Çantasında Neler Olmalı

Doğum Çantasında Neler Olmalı

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Yapmak Nedir?

Doğum Yapmak Nedir?

Doğum Sonrası Göbek

Doğum Sonrası Göbek

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi