Doğum Sancısı Belirtileri
12 Temmuz 2024

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı

Doğum sancısı; doğum süreci başladığında, bebeğin doğum kanalına itilmesi için kasılan rahim kaslarının yarattığı ağrılara verilen isimdir. Anne karnındaki gelişimini tamamlayan bebeğin artık anne rahminden çıkarak dünyaya gelmesi gereklidir. Anne vücudu da bu amaç için bir mekanizma geliştirmiştir. Buna göre; rahim kasları doğum sırasında düzenli olarak kasılmaya başlar ve bebeği doğum kanalından dışarı doğru iter. Doğum sancısı, bu kasılmalarla birlikte başlar.

Doğum sancısı, halk arasında hemen herkes tarafından bilinen bir durumdur fakat genellikle yüzeysel olarak bebeğin dünyaya geleceğinin bir işareti olarak yorumlanır. Bu genel bilginin dışında; doğum sancısının en başından sonuna kadar doğumdaki yerini kavramak için ilk olarak doğum sancısının öncesi ve sonrasının, tüm bu zaman içerisindeki evrelerin genel hatlarıyla incelenmesi gereklidir.

Doğum Nedir?

En genel tanımıyla doğum; anne karnında gelişimi sağlayan birkaç evreden sonra gerçekleşen, bebeğin dünyaya gelmesini sağlayan olaydır. Doğum olayı; doğada sadece insanlarda değil, tüm memeli hayvanlarda da mevcuttur. Her memeli hayvan kendi cinsine göre bir gebelik süresi geçirir ve bu süre geçtikten sonra doğumu gerçekleştirir. Fakat bu yazı insanda doğum olayı üzerine olduğu için, memeli hayvanlarda doğum konusuna fazla girilmeyecektir. Bu konuda araştırma yapmak isteyenler; çok daha detaylı olarak yazılmış yazıları inceleyebilirler.

Doğum Öncesinde Anne Vücudunda Neler Gerçekleşir?

Bebek anne karnında gelişimini tamamlayıp doğmadan önce geçirilen birçok evre vardır. Hepsinden önce; anne vücudunda üretilen bir yumurta hücresi, baba vücudunda üretilen bir sperm hücresi tarafından anne rahminde döllenir. Böylece zigot denilen ve bebek hayatının en küçük parçası olarak kabul edilebilecek ilk hücre meydana gelir. Bu; doğum sancısına kadar geçen süreç içinde her şeyin başlangıcıdır.

Anne rahmine iyice yerleşen ve tutunan bu zigot gelişimine devam eder. Çok uzun yıllar içerisinde insan vücudunun anne karnındaki gelişimi ciddi anlamda özelleştiğinden, zigotun gelişim evreleri boyunca sırasıyla dokuların, organların, sistemlerin oluşumunu ve en sonunda bir bütün olarak bebeğin anne karnındaki yerini almasını takip etmek, mucizevi bir olaya şahitlik etmek gibidir. Ayrıca; bebeğin bu gelişim evrelerinin getirisi olarak dışarıdan da belirli zamanlardan itibaren mide bulantısı, karnın şişmesi gibi hamilelik belirtileri meydana gelir.

Doğumun Başlaması ve Bebeğin Dünyaya Gelmesi

İnsanda normal gebelik süresi olan 9 ay geçtikten sonra artık anne vücudu bebeği dışarı atmaya, yani dünyaya getirmeye ihtiyaç duyar. Bu ana kadar çok uzun periyotlarla ve çok kısa süreliğine kasılan rahim kasları; bu yalancı doğum sancılarını bırakarak gerçek doğum sancısını başlatır. Doğum sancısının iç yüzündeki tüm olay; anne vücudunun kendi yöntemleriyle bebeği dışarı çıkarma çabasıdır. Bebeğin dış açıklığa doğru sürüklenmesi için rahim kasları dış yönde kasılmaya başlar. Bebek de buradan yavaş yavaş kayarak doğum kanalı aracılığıyla dışarı çıkar. Tüm bu kasılmalar da doğum sancısının sebebidir. Meydana gelen doğum sancıları çok kısa aralıklarla gelir ve bir rahim kasılması 1-1,5 dakikaya kadar sürebilir. Normal doğum yapmış olanların da bileceği gibi; en başından sonuna kadarki süreç içerisinde doğum sancısı, en zorlu ve en acılı evredir.

Uygulanan Yöntemlere Göre Doğum Sancısı

Bilindiği gibi günümüzde normal doğum; uygulanabilen tek doğum yöntemi değildir. Normal doğumun yanı sıra; gerekli görülen durumlarda sezaryen ile doğum, suda doğum gibi pek çok yöntemle anne karnındaki bebek dünyaya getirilebilmektedir.
  • Suda doğum; son yıllarda özellikle yüksek gelirli kesim tarafından suyun stresi azalttığı ve bebek ile annenin sağlığına yardımcı olduğu gerekçesiyle tercih edilmeye başlanan yeni bir yöntemdir. Doğum sancısı orta düzeylerdedir.
  • Normal doğumda bebek anne karnındaki gelişimini tamamladıktan sonra doğal yollarla dünyaya gelir. Bu yüzden; her şey normal olduğu sürece, yani sağlıklı bir doğum dünyaya geldiği sürece normal doğum, en uygun yöntemdir. Fakat tahmin edileceği üzere, diğer yöntemlere göre çok daha fazla doğum sancısına sebep olur. Ayrıca; bebeğin gelişimindeki olası anormallikler veya anne vücudunda meydana gelebilecek olası sağlık sorunları, bebeğin ters yönde gelmesi gibi durumlar diğer yöntemlerin uygulanmasını zorunlu kılabilir. Böyle durumlarda ilgili doktorun da onayıyla sezaryen doğum yöntemine başvurulur.
  • Sezaryen doğum; annenin ameliyata alınması ve karın bölgesinin yarılarak çocuğun buradan dünyaya getirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu operasyon sırasında anneye anestezi verildiği için hemen hemen hiç doğum sancısı yoktur. En büyük dezavantajı ise; doğum sonrası annenin iyileşme sürecinin normal doğuma göre çok daha uzun olmasıdır. Bütün bu zorunluluklar dışında; doğum sancısı çekmeyenler tarafından keyfi olarak uygulansa da sezaryen yöntemiyle doğumun böyle keyfi olarak uygulanıp uygulanamayacağı; bebeğe veya anneye yan etkilerinin olup olmayacağı tartışmalıdır.

Bu yüzden; zorunlu kalmadıkça, ileride karşılaşılabilecek sorunları peşinen engellemek adına bir kez doğum sancısına katlanılarak normal doğum yapılması tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mutlu

12 Temmuz 2024 Cuma

Doğum sancısının başladığını nasıl anlayabilirim? Bu kasılmaların sıklığı ve şiddeti nasıl olur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mutlu,

Doğum sancılarının başladığını anlamanın birkaç yolu vardır. Genellikle bu sancılar düzenli aralıklarla gelir ve zamanla daha sık ve şiddetli hale gelir. İlk başta hafif kasılmalar şeklinde başlayabilir ve bel veya alt karın bölgesinde hissedilir. Sancılar 30-60 saniye sürer ve aralarındaki süre giderek kısalır. Sancılar düzenli hale geldiğinde, her 5-10 dakikada bir tekrarladığında ve giderek daha yoğunlaştığında doğumun yaklaştığını düşünebilirsiniz. Eğer şüpheleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Evde Doğum Yapmak

Evde Doğum Yapmak

Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri

Doğum Nasıl Başlar

Doğum Nasıl Başlar

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Popüler İçerikler

Normal Doğum Belirtileri

Normal Doğum Belirtileri

Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğumda Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Doğumda Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Doğumdan Sonra Kilo Verme

Doğum Korkusu Nasıl Geçer

Doğum Korkusu Nasıl Geçer

Normal Doğumda Dikiş

Normal Doğumda Dikiş

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Güncel

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Güncel

Ağrısız Doğum Yapılabilir mi?

Ağrısız Doğum Yapılabilir mi?

Güncel

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı ile Doğum

Doğum Yapmak Nedir?

Doğum Yapmak Nedir?

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Çantasında Neler Olmalı

Doğum Çantasında Neler Olmalı

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğumdan Sonra Adet Düzensizliği

Doğum Nasıl Olur

Doğum Nasıl Olur

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik

Doğum Raporu Nasıl Alınır

Doğum Raporu Nasıl Alınır