Epidural Normal Doğum
20 Haziran 2024

Epidural Normal Doğum

Epidural normal doğum, normal doğumun ağrısız olarak gerçekleştirilmesidir. Kadınlarda annelik duygusu gebeliğin başlangıcında başlayarak, doğuma kadar en yüksek seviyeye ulaşır. Her anne adayı doğum sürecini doyasına yaşamak ister. Ancak doğumda çekeceği sancıları da içinde yaşar. Doğumda meydana gelen ağrılar rahim kaslarının kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu ağrıları yaşayan kadınlar, bu ağrıyı tanımlarken, yaşamları boyunca yaşadıkları en şiddetli ağrı olduğunu belirtirler. Doğumda anne adayının duyacağı ağrının şiddeti bebeğin pozisyonuna, boyuna, pelvis genişliğine, kasılmaların gücüne, ağrı eşiğine, geçmişte yaşanan deneyimlere, beklentilere ve sebebi bilinmeyen diğer etkenlere göre değişim gösterir. Bu yüzden kadının ne kadar ağrı çekeceğini önceden tahmin etmek oldukça güçtür.

Annenin yaşamında olacak en güzel deneyimin tatsız bir duruma sebep olmaması, yaşanan sancıların doğumu olumsuz etkilememesi için sayısız araştırma yapılmış ve çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Doğumda yaşanacak sancıların hafifletilmesi için damar yolundan verilen bazı ilaçlar yan etkilere sebep olabilir. Ayrıca bu ilaçların dezavantajları olabilir. Bunların en fazla bilineni uyku haline neden olması ve sersemlik yaratmasıdır. Bunun dışında bulantı, kusma, kabızlık, solunum güçlüğü, mesanede idrar birikimi gibi etkileri de olabilir. Doğum sonrasında anne sütünün gelmesine ve emzirmenin gecikmesine sebep olabilirler. Bu nedenle sancıların giderilmesi için farklı arayışlar içine girilmiştir.

Doğumda Ağrısız Yöntemlerin Kullanılması

Doğum sırasında bölgesel anestezi uygulaması ilk kez 1900 yılında yapılmıştır. Bu yöntem başlangıçta bazı olumsuzluklara neden olsa da yapılan çalışmalar ışığında daha güvenli hale getirilmiştir. Vücutta epidural aralık olarak tanımlanan bölge, omuriliğin çevresinde bulunan zar ve omurların arasındaki bağ dokusunun arasında yer alan milimetrik boşluktur. Bu aralıktan amaca uygun şekilde omuriliğin farklı seviyelerinden ilaç uygulanıp, pek çok ameliyatın yapılması, ameliyatlardan sonra oluşan ağrıların dindirilmesi ve kronik ağrıların dindirilmesi gibi uygulamalar yapılabilir. Doğumlarda sezaryen ve normal doğumlarda farklı şekilde ağrısız doğumlar yaptırılabilmektedir.

Ağrısızlık anlamına gelen analjezi, normal doğumlarda bel bölgesinden epidural yolla sağlanan analjezi, duyusuzluk anlamına gelen anestezi ise sezaryen yöntemiyle yapılan doğumlarda epidural anestezi uygulanmaktadır. Bu işlemler aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak aralarında verilen ilaç dozu bakımından farklılık vardır.

Epidural Normal Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağrısız doğum olarak tanımlanan epidural analjezi ile doğum, giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Anne adayının bel hizasına yerleştirilmiş milimetrik bir tüp olan kataterle uygulanan ilaç sayesinde, vücudun alt yarısından gelecek ağrı sinyallerinin iletimi geçici olarak durdurulmaktadır. Ağrılı uyarının çıkmış olduğu bölgede ağrı hissedilmez. Bu işlemde kullanılan ilaç dozu rahim kasılmalarındaki ağrıya engel olacak, fakat rahim kasılmalarını azaltmadığından doğum normal yollardan gerçekleşecektir.

Bu şekilde sadece ağrı iletimi bloke olmaktadır. Kişilerde dokunma duyusu ve hareket kısıtlılığı oluşmaz. Anne adayı bu uygulama sonrasında doğum süreci devam ederken bile kalkıp yürüyebilir, her ihtiyacını karşılayabilecek durumda olur. Ayrıca rahim kaslarının kasılmasını engellemediği gibi, doğumda anne adayının aktif olarak katılımında engel teşkil etmez. Sadece anne adayının ağrıdan kurtulmasını ve bebeğine kavuşmasını sağlar.

Epidural Normal Doğum Sırasında Neler Yaşanır?

Anne adayını doğum sancıları rahatsız etmeye başlayınca, yani doğum kanalının açıklığı 4 cm olduğunda anne adayı işlem odasına alınır. Burada kolundan serum takılarak, nabız, tansiyon ve parmak ucundan oksijen durumu kontrol edilir. Epidural uygulamanın başarılı olması için doktorun ve anne adayının uyum içinde olması ve uygun pozisyonun alınması gerekir. Yapılan uygulama genellikle oturur vaziyette ve vücut dik şekildeyken hafifçe geriye doğru yaslanan kadının vücut omur çıkıntılarını birbirinden ayıracak biçimde belden öne doğru bükülür. Çenesi öne doğru yaslanır ve omuzlar aşağıya bırakılır.

Bu pozisyon alındıktan sonra bel ve sırt bölgesi antiseptik ilaçla mikropsuz hale getirilir ve steril örtüler örtülür. Uygulamanın yapılacağı cilt yeri ve cilt altı dokular ince bir iğneyle uyuşturulur. Kadının burada hissettiği sadece iğnenin girişidir. Daha sonra buraya özel bir iğneyle epidural aralığa katater adı verilen ince bir tüp yerleştirilir. Bu tüp flasterle sabitlenir. Kataterden verilen ilaçla birlikte ağrılar yok olur. Sancılar duyulmaz fakat rahim kasılmaya devam eder. Katatere bağlanmış olan ağrı pompasıyla hastanın kontrollü analjezi yöntemiyle devamlı olarak sağlanır. Bu aşamadan sonra doğum bilinen seyriyle devam eder. Ancak anne adayı herhangi bir acı ve ağrı duymaz.

Epidural Anestezinin Avantajları
  • Ağrısız doğum imkanı sunar.
  • Anne adayının doğum sürecine aktif katılımını sağlar.
  • Anne adayının doğum sırasında rahat ve sakin olmasını sağlar.
  • Doğum sonrası anne sütünün gelmesini geciktirmez.
Epidural Anestezinin Dezavantajları
  • Baş ağrısı, düşük tansiyon gibi yan etkiler olabilir.
  • Uygulama sırasında nadiren de olsa enfeksiyon riski vardır.
  • Katater yerleştirilmesi sırasında rahatsızlık hissedilebilir.

Epidural Normal Doğum Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Doğum Sonrası Kanama

Doğum Sonrası Kanama

Doğumda Kaç Kilo Gider?

Doğumda Kaç Kilo Gider?

Popüler İçerikler

Normal Doğumda Dikiş

Normal Doğumda Dikiş

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum

Doğumda Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Doğumda Hastane Çantasında Olması Gerekenler

Evde Doğum Yapmak

Evde Doğum Yapmak

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Yapmak ve Doğumun Faydaları Nelerdir?

Doğum Hesaplama Doğum Nasıl Hesaplanır

Doğum Hesaplama Doğum Nasıl Hesaplanır

Güncel

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum Sonrası Depresyon

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi