Doğum Sancısı Nasıl Olur
15 Mayıs 2024

Doğum Sancısı Nasıl Olur

Doğum sancısı nasıl olur, doğum sancısı özellikle ilk kez anne olacak kadınların merak ettiği konulardan biridir. Çevrenizde genellikle bu konu hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz. Doğum sancısının yaşanabilecek en ağır ağrılardan biri olduğu söylenebilir. Bu ağrılar şiddetli geçen adet dönemi sancılarına benzer. Ancak şiddetini bununla ölçmek yanlış olabilir. Çünkü doğumda bebeğin doğması için rahim kasılarak 10 cm'ye kadar açılmak zorundadır. Bu yüzden şiddetli adet sancılarından daha ağır sancılar oluşmaktadır. Eskiden normal doğum yapan kadınlar bu sancıları birebir yaşıyorlardı. Günümüzde ağrısız doğum yöntemleri kullanıldığından, doğum ağrıları daha katlanılabilir hale gelmiştir. Artık doğum sancıları sadece karında baskı şeklinde hissedilmektedir. Doğum süreci başladığında anne adayında nişan gelmesi, suyun gelmesi ve doğum sancılarının olması doğuma işarettir. Bu yaşanan belirtiler belli bir sırayla gelmez. Bunlar her doğumda ve her kadında farklı sıralarda yaşanabilir. Ancak sonuçta doğumun başladığını bunlarla anlayabiliriz.

Doğum sürecinin başlama belirtileri nelerdir?

Nişan gelmesi: Gebelik döneminde kapalı olarak duran rahim ağzında bebeğin ve rahmin enfeksiyonlardan korunması için, pelte kıvamında sümüksü bir tıkaç bulunur. Rahimde olan kasılmalarla birlikte rahim ağzının genişlemesi nedeniyle bu tıkaç rahim ağzından düşer. Anne adayı bunun akıntı olarak geldiğini fark eder. Nişanın gelmesi hemen hastaneye gitmeyi gerektirmez. Ancak sizlerin doğum için hazırlamanız gerektiğini anlatacaktır. Doğum bugün yarın olacaktır. Tüm hazırlıkların gözden geçirilmesi gerekir.

Suyun gelmesi: Doğum sürecine girildiğinde bebeği koruyan su kesesi kasılmaların ve gerilmenin etkisiyle yırtılabilir. Bu yırtılmayla birlikte amniyon sıvısı dışarıya akar. Su kesesinin üst taraftan ve sıyrık şeklinde yırtılması halinde, amniyon sıvısı sızıntı şeklinde gelebilir. Anne adayları bunu idrar kaçırma ya da akıntı gibi bir ıslaklık olduğunu düşünebilir. Ancak amniyon sıvısı koyu kıvamda değildir. Renk olarak açık sarı, su gibi akışkandır. İç çamaşırda akıntının yaptığı gibi iz bırakmaz. Kendine özel kokusuyla, idrar kaçırmadaki gibi bir refleks sonrasında da gelmez. Bunun gelişi istem dışı olur. Bu yüzden anne adayları bunları dikkate alarak, doğumun başladığını anlayabilir.

Su kesesinin yırtılmasıyla rahim ve bebeğin mikrop kapması daha kolay bir hale gelir. Bu yüzden su gelmesi durumunda hemen hastaneye gidilmesi gerekir. Doğum belirtileri belli bir sıra takip etmediğinden, bazı kadınlar sancılarının başlamaması nedeniyle suyu geldiğinde hastaneye gitmezler. Bu anne ve bebeğin riske atılması demektir. Su kesesi doğumdan önce yırtıldığında, genellikle 12 saat içinde doğum sancıları da başlar. Çok nadir durumlarda bu süreç uzayabilir. Eğer doğum belli bir sürede başlamazsa, doktor enfeksiyon riskine karşı en geç 24 saat içinde oksitosin yani suni sancı vererek, doğumun başlamasını sağlayabilir.

Su kesesinin yırtıldığını gösteren işaretlerin olması halinde hemen gereken tedbirleri alarak, hastaneye gitmeniz gerekir. Enfeksiyondan korunmak için vajina bölgesinin temiz tutulması gerekir. Nadir durumlarda bebek pelvise yerleşmeden su kesesi yırtılırsa, göbek bağı rahim boynuna doğru itilebilir. Sıvının akışıyla birlikte rahim boynuna gelen göbek bağı, vajinadan sarkma yapabilir. Bunu hisseden gebe kadınların acilen hastaneye gitmesi gerekir. Bu genellikle erken doğumlarda oluşabilecek risklerdendir.

Doğum sancıları: Doğumun başladığını haber veren sancılar karında olan sertleşmeyle birlikte kendini gösterir. İlk başlarda hafif şiddette ve kısa süreli olan bu ağrılar, zaman geçtikçe daha şiddetli ve kısa aralıklarla gelmeye başlar. İlk defa anne olacak kadınlarda doğum sancıları çoğunlukla yavaş başlayarak, kademeli şekilde artış gösterir. Sancıların başlamasıyla ilk birkaç saat evde zaman geçirilebilir. Ancak başlangıçta şiddetli sancılar olmaya başlarsa, bu başlangıç aşamasının sancısız olduğunu gösterir. Bu durumda rahim ağzı yeterince açıldığından hemen hastaneye gidilmesi gerekir.

Doğum sancılarının başlamasıyla beraber anne adayları kasılmaları saymaya başlamalıdır. Kasılmaların ne kadar sıklıkta geldiği ne kadar sürdüğü ve şiddeti hakkında doktoruna bilgi vermelidir. Bunlar doktorun doğumun hangi aşamaya geldiğini anlamasına yardımcı olacaktır. Doğum sancılarının 4-5 dakika aralıklarla olması ve düzenli bir şekilde hissedilmesi doğumun gerçekleşeceğini anlatır. Ancak doğum öncesinde düzensiz gelen yalancı doğum sancıları olarak nitelendirilen ağrılarda olabilir. Bu yüzden doğum sancılarının gerçek ya da yalancı olup olmadığını ayırt etmek gerekir. Gerçek doğum sancıları hem daha şiddetli olur hem de karında her noktada hissedilir. Ayrıca ağrılar ritmik bir şekilde ve sürekli aralıkları birbirine yaklaşarak şiddetlenir. Bu yüzden ağrılar olduğunda süre tutmak önemlidir.

Doğum Sancısı Nasıl Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Doğum Sancısı Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Doğumdan Sonra Cinsellik

Ağrısız Normal Doğum

Ağrısız Normal Doğum

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sancısı Nasıl Başlar

Doğum Sancısı Nasıl Başlar

Erken Doğum Yapmanın Zararları

Erken Doğum Yapmanın Zararları

Güncel

Suni Sancı ile Doğum

Suni Sancı ile Doğum

Güncel

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğumun Yaklaştığını Nasıl Anlarız?

Doğum Sonrası Göbek

Doğum Sonrası Göbek

Doğum Raporu Nasıl Alınır

Doğum Raporu Nasıl Alınır

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Doğum Çatlakları Nasıl Giderilir

Doğum Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir

Doğum Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedenleri

Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Başlar

Doğumdan Sonra Adet Ne Zaman Başlar

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Epidural Normal Doğum Yapanlar

Doğum Çantasında Neler Olmalı

Doğum Çantasında Neler Olmalı